Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów korekcyjnych?

Okulary korekcyjne to temat, który przewija się w życiu prawie każdego człowieka. Obecnie wiele osób posiada wadę wzroku już od najmłodszych lat. Co więcej, jesteśmy zewsząd narażeni na czynniki, które tę wadę mogą spowodować, takie jakie: ekspozycja oczu na słońce, czytanie w źle oświetlonym miejscu lub zbyt duża ilość spędzanego czasu przed ekranami komputerów czy smartfonów. Dodatkowo, po pięćdziesiątym roku życia niezbyt dobry wzrok i posiadanie tzw. „okularów do czytania” to pewnik, z którym prawie każdy z pewnością się zetknie lub już ma to za sobą. Na co zatem należy zwrócić uwagę i od czego zacząć wybór okularów korekcyjnych?

Wizyta u okulisty lub optometrysty

Okulary korekcyjne przede wszystkim powinny być dobrze dobrane pod względem ich użyteczności i pozytywnego wpływu na zdrowie. Dlatego na samym początku należy wybrać się do lekarza okulisty lub optometrysty, który określi dokładną wadę wzroku i wyda odpowiednią receptę na okulary. Takie działanie to pewność, że okulary zostaną dobrze dobrane i będą służyć naszym oczom przez długi czas nie robiąc nam przy tym krzywdy, ale zwiększając komfort życia.

Oprawki okularów a kształt twarzy

Okulary korekcyjne to temat, który przewija się w życiu prawie każdego człowieka

W zależności od tego jaki kształt twarzy posiadamy, różnego rodzaju oprawki będą do nas pasować. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż źle wybrane oprawki potrafią zniekształcić nasze rysy i sprawić, że nie będziemy wyglądać zbyt korzystnie. Natomiast dobrze dobrane okulary korekcyjne mogą upiększyć naszą twarz i dodać jej uroku. Jakie zatem oprawki pasują do jakiego kształtu twarzy?

  • twarz kwadratowa – do takiego kształtu twarzy najbardziej będą pasować „kanciaste” oprawki lub takie lekko zwężane w dół
  • twarz owalna – w tym przypadku warto wybrać oprawki, które nie będą wystawać poza szerokość Twojej twarzy
  • twarz trójkątna – taka twarz najbardziej będzie zadowolona z oprawek prawie niewidocznych lub okrągłych o jak najmniejszej średnicy
  • twarz okrągła – podobnie jak twarz kwadratowa, twarz okrągła polubi się z okularami o wyraźnych kantach lub takich zwężanych ku dołowi
  • twarz podłużna – w tym wypadku oprawki owalne lub zaokrąglone to najlepszy wybór

Markowe oprawki to najlepsza jakość?

Jeśli chodzi o większość produktów i usług z jakich na co dzień korzystamy, wysoka cena nie zawsze świadczy o wysokiej jakości. Jednak nie można powiedzieć tego o oprawkach. W tym przypadku w wysokiej klasy marka ma znaczenie i znacznie zwiększa komfort noszenia okularów korekcyjnych. Takie oprawki będą odporne na zarysowania, złamania i zniszczenia oraz zawsze posiadają różnego rodzaju specjalne powłoki, które chronią między innymi przed niebieskim światłem z urządzeń elektronicznych lub przed promieniowaniem słonecznym.

Udanie się do salonu z markowymi oprawkami


Najlepszym pomysłem aby dobrać odpowiednie oprawki do okularów korekcyjnych jest udanie się do salonu optycznego. Znajdziemy tam nie tylko duży wybór, ale też profesjonalistów, którzy doradzą i chętnie będą służyć pomocą. Często w takich salonach można też dodatkowo skorzystać z usług optometrysty, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy. Pracownicy salonu w sposób obiektywny będą w stanie ocenić jak wyglądamy w danym kształcie okularów oraz szczerze doradzą.

Na rynku obecnie istnieje całe mnóstwo oprawek do okularów korekcyjnych. Wybór jest ogromny i może być dla niektórych przytłaczający. Dlatego podczas zakupów oprawek warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość, dobrą markę oraz zasięgnąć porady u profesjonalistów czy sprzedawców.

Możesz również polubić